Panasonic Electric Works CB1-R-SM-12V
CB1-R-SM-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1-R-SM-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Datasheet Download
CB1-R-SM-12V.pdf
Availability of CB1-R-SM-12V
QUANTITY
CB1-R-SM-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1-R-SM-12V
Internal Part NumberEIS-CB1-R-SM-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current134mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.6 W
Coil Resistance89.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1-R-SM-12V
Related LinksCB1-R-, CB1-R-SM-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1-R-SM-12V Details Description
Related parts for CB1-R-SM-12V
CORD PATCH BANANA PLUG 60" GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.3A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 2CKT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 2W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.97A 40 MOHM TH datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.25W DO213AB datasheet.pdf