Panasonic Electric Works CB1-R-SM-12V
CB1-R-SM-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1-R-SM-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Datasheet Download
CB1-R-SM-12V.pdf
Availability of CB1-R-SM-12V
QUANTITY
CB1-R-SM-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1-R-SM-12V
Internal Part NumberEIS-CB1-R-SM-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current134mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.6 W
Coil Resistance89.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1-R-SM-12V
Related LinksCB1-R-, CB1-R-SM-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1-R-SM-12V Details Description
Related parts for CB1-R-SM-12V
FIXED IND 180UH 4A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC 98.304MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
R 8432 40 PNEUMATIC MUFF datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH 8" 50 W/FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
PMI BASE S-6 CAND 1 INCAND SCRW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf