Stackpole Electronics Inc. CB10JB2R70
CB10JB2R70 picture photo
Mfg. Part Number
CB10JB2R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 10W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB10JB2R70.pdf
Availability of CB10JB2R70
QUANTITY
CB10JB2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB10JB2R70
Internal Part NumberEIS-CB10JB2R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB10JB2R70
Related LinksCB10J, CB10JB2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB10JB2R70 Details Description
Related parts for CB10JB2R70
IC LTCH CMOS H-S SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 62.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
STATICIDE GENERAL PURPOSE QUART datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V VMT3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf