Stackpole Electronics Inc. CB10JB3R60
CB10JB3R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB10JB3R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6 OHM 10W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB10JB3R60.pdf
Availability of CB10JB3R60
QUANTITY
CB10JB3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB10JB3R60
Internal Part NumberEIS-CB10JB3R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB10JB3R60
Related LinksCB10J, CB10JB3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB10JB3R60 Details Description
Related parts for CB10JB3R60
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.08MM TRANSM datasheet.pdf
OPEN COMMUNICATIONS GATEWAY datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC datasheet.pdf