Stackpole Electronics Inc. CB10JB47R0
CB10JB47R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB10JB47R0
Brief Description
RES 47 OHM 10W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB10JB47R0.pdf
Availability of CB10JB47R0
QUANTITY
CB10JB47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB10JB47R0
Internal Part NumberEIS-CB10JB47R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB10JB47R0
Related LinksCB10J, CB10JB47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB10JB47R0 Details Description
Related parts for CB10JB47R0
CAP FILM 1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
IC JOHNSON DECADE COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 20MM-80MM CONN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf