Stackpole Electronics Inc. CB10JBR500
CB10JBR500 picture photo
Mfg. Part Number
CB10JBR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .5 OHM 10W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB10JBR500.pdf
Availability of CB10JBR500
QUANTITY
CB10JBR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB10JBR500
Internal Part NumberEIS-CB10JBR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.890" L (9.50mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB10JBR500
Related LinksCB10J, CB10JBR500 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB10JBR500 Details Description
Related parts for CB10JBR500
CONN PLUG HDI 180POS 3ROW VERT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT 21A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DIODE 1A 50V 50NS DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
100 MHz to 2.7 GHz, 45 dB RF Detector/Controller IC datasheet.pdf