Stackpole Electronics Inc. CB15JB120R
CB15JB120R picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB120R
Brief Description
RES 120 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB120R.pdf
Availability of CB15JB120R
QUANTITY
CB15JB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB120R
Internal Part NumberEIS-CB15JB120R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB120R
Related LinksCB15J, CB15JB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB120R Details Description
Related parts for CB15JB120R
CONN SNAP SPADE #8 14-16AWG datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
WRIST STRAP DUAL ASSY 12' CORD datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
MINICOM PX USB 1-PORT REMOTE datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf