Stackpole Electronics Inc. CB15JB1R30
CB15JB1R30 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB1R30
Brief Description
RES 1.3 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB1R30.pdf
Availability of CB15JB1R30
QUANTITY
CB15JB1R30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB1R30
Internal Part NumberEIS-CB15JB1R30
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB1R30
Related LinksCB15J, CB15JB1R30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB1R30 Details Description
Related parts for CB15JB1R30
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM SIDE 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 128 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 3.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT YLW CC datasheet.pdf