Stackpole Electronics Inc. CB15JB1R60
CB15JB1R60 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB1R60
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB1R60.pdf
Availability of CB15JB1R60
QUANTITY
CB15JB1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB1R60
Internal Part NumberEIS-CB15JB1R60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB1R60
Related LinksCB15J, CB15JB1R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB1R60 Details Description
Related parts for CB15JB1R60
MOSFET N-CH 80V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf