Stackpole Electronics Inc. CB15JB2R40
CB15JB2R40 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB2R40
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB2R40.pdf
Availability of CB15JB2R40
QUANTITY
CB15JB2R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB2R40
Internal Part NumberEIS-CB15JB2R40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB2R40
Related LinksCB15J, CB15JB2R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB2R40 Details Description
Related parts for CB15JB2R40
IC MPU I.MX21 266MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 4POS .100 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.8A 144 MOHM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf