Stackpole Electronics Inc. CB15JB68R0
CB15JB68R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB68R0.pdf
Availability of CB15JB68R0
QUANTITY
CB15JB68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB68R0
Internal Part NumberEIS-CB15JB68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB68R0
Related LinksCB15J, CB15JB68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB68R0 Details Description
Related parts for CB15JB68R0
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC SCSI CMOS 3MB/SEC 44LQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSORS 40LLP datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 20 POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf