Stackpole Electronics Inc. CB15JBR750
CB15JBR750 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JBR750
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .75 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JBR750.pdf
Availability of CB15JBR750
QUANTITY
CB15JBR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JBR750
Internal Part NumberEIS-CB15JBR750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JBR750
Related LinksCB15J, CB15JBR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JBR750 Details Description
Related parts for CB15JBR750
RES SMD 100 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC RCVR300-450MHZ UHF ASK 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN RCPT .037" - .043" DIA datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTRACTOR LOCKOUT KIT W/COMP datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf