Stackpole Electronics Inc. CB15JBR750
CB15JBR750 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JBR750
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .75 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JBR750.pdf
Availability of CB15JBR750
QUANTITY
CB15JBR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JBR750
Internal Part NumberEIS-CB15JBR750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JBR750
Related LinksCB15J, CB15JBR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JBR750 Details Description
Related parts for CB15JBR750
MOSFET P-CH 60V 280MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf