AVX Corporation CB172E0225KBC
CB172E0225KBC picture photo
Mfg. Part Number
CB172E0225KBC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC 5040
Datasheet Download
CB172E0225KBC.pdf
Availability of CB172E0225KBC
QUANTITY
CB172E0225KBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB172E0225KBC
Internal Part NumberEIS-CB172E0225KBC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5040 (127102 Metric)
Size / Dimension0.503" L x 0.402" W (12.80mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB172E0225KBC
Related LinksCB172E, CB172E0225KBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB172E0225KBC Details Description
Related parts for CB172E0225KBC
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf