Panasonic Electric Works CB1A-D-SM-24V
CB1A-D-SM-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1A-D-SM-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1A-D-SM-24V.pdf
Availability of CB1A-D-SM-24V
QUANTITY
CB1A-D-SM-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1A-D-SM-24V
Internal Part NumberEIS-CB1A-D-SM-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1A-D-SM-24V
Related LinksCB1A-D, CB1A-D-SM-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1A-D-SM-24V Details Description
Related parts for CB1A-D-SM-24V
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFN44 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 9UM SM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE PIN SMT CERAMIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 6.88A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf