Panasonic Electric Works CB1A-D-SM-24V
CB1A-D-SM-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1A-D-SM-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1A-D-SM-24V.pdf
Availability of CB1A-D-SM-24V
QUANTITY
CB1A-D-SM-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1A-D-SM-24V
Internal Part NumberEIS-CB1A-D-SM-24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1A-D-SM-24V
Related LinksCB1A-D, CB1A-D-SM-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1A-D-SM-24V Details Description
Related parts for CB1A-D-SM-24V
SENSOR AMP 500PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LCD BIAS SUPP DGTL ADJ 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
XBEE ZB RANGE EXTENDER AU PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
LP 2 ELE 3MM X 1503MM LG datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf