Panasonic Electric Works CB1A-M-12V
CB1A-M-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1A-M-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1A-M-12V.pdf
Availability of CB1A-M-12V
QUANTITY
CB1A-M-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1A-M-12V
Internal Part NumberEIS-CB1A-M-12V
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1A-M-12V
Related LinksCB1A-, CB1A-M-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1A-M-12V Details Description
Related parts for CB1A-M-12V
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES MO 1W 33K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 350W datasheet.pdf
20V, SOT23F, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf