Panasonic Electric Works CB1A-WM-24V
CB1A-WM-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1A-WM-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Datasheet Download
CB1A-WM-24V.pdf
Availability of CB1A-WM-24V
QUANTITY
CB1A-WM-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1A-WM-24V
Internal Part NumberEIS-CB1A-WM-24V
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1A-WM-24V
Related LinksCB1A-, CB1A-WM-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1A-WM-24V Details Description
Related parts for CB1A-WM-24V
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 16-14AWG 100PC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIBER 4M LONG M3 R4 BEND RADIUS datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 15.1 OHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf