Panasonic Electric Works CB1AF-D-P-12V
CB1AF-D-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-D-P-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-D-P-12V.pdf
Availability of CB1AF-D-P-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB1AF-D-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-D-P-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-D-P-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-D-P-12V
Related LinksCB1AF-, CB1AF-D-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-D-P-12V Details Description
Related parts for CB1AF-D-P-12V
TERMINAL SINGLE TURRET .115" L datasheet.pdf
CONN IDC DB 6POS 2.5MM WHT PCB datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 350MHZ 352TBGA datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 128K 80QFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1210 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 30"L X 25.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf