Panasonic Electric Works CB1AF-D-P-12V
CB1AF-D-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-D-P-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-D-P-12V.pdf
Availability of CB1AF-D-P-12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB1AF-D-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-D-P-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-D-P-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLCA,CM,CB,CV Relays Apr/2012
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-D-P-12V
Related LinksCB1AF-, CB1AF-D-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-D-P-12V Details Description
Related parts for CB1AF-D-P-12V
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 37POS DSUB datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.7A 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.36 OHM 1% 5W datasheet.pdf
UMY54224 datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 1XIP2020MFL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 190MA 2.6 OHM datasheet.pdf