Panasonic Electric Works CB1AF-M-12V
CB1AF-M-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-M-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-M-12V.pdf
Availability of CB1AF-M-12V
QUANTITY
CB1AF-M-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-M-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-M-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-M-12V
Related LinksCB1AF, CB1AF-M-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-M-12V Details Description
Related parts for CB1AF-M-12V
FILTER RFI COMPACT PCB MT 10A datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 1.7KVAC SCREW datasheet.pdf
SIDE ELEMENT WITH MARKER GROOVE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK datasheet.pdf
SMT KIT 6 BOARDS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf