Panasonic Electric Works CB1AF-T-P-12V
CB1AF-T-P-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1AF-T-P-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Datasheet Download
CB1AF-T-P-12V.pdf
Availability of CB1AF-T-P-12V
QUANTITY
CB1AF-T-P-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1AF-T-P-12V
Internal Part NumberEIS-CB1AF-T-P-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1AF-T-P-12V
Related LinksCB1AF-, CB1AF-T-P-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1AF-T-P-12V Details Description
Related parts for CB1AF-T-P-12V
CLAMP CABLE .875" DIA STEEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.1A SOT223 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 80A 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 179BGA datasheet.pdf
IC OP AMP/COMPARATOR LP 8-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 68VWM 115.5VC P600 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf