Panasonic Electric Works CB1F-D-WM-24V
CB1F-D-WM-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1F-D-WM-24V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
CB1F-D-WM-24V.pdf
Availability of CB1F-D-WM-24V
QUANTITY
CB1F-D-WM-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1F-D-WM-24V
Internal Part NumberEIS-CB1F-D-WM-24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1F-D-WM-24V
Related LinksCB1F-D, CB1F-D-WM-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1F-D-WM-24V Details Description
Related parts for CB1F-D-WM-24V
CONN HOUSING 10POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.8V 11W OUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 26A 8PQFN datasheet.pdf
SPRING PLATE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf