Panasonic Electric Works CB1F-T-D-24V
CB1F-T-D-24V picture photo
Mfg. Part Number
CB1F-T-D-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
CB1F-T-D-24V.pdf
Availability of CB1F-T-D-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB1F-T-D-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1F-T-D-24V
Internal Part NumberEIS-CB1F-T-D-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage28VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)14 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1F-T-D-24V
Related LinksCB1F-T, CB1F-T-D-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1F-T-D-24V Details Description
Related parts for CB1F-T-D-24V
IC BUFF NINE SCHMT TRIG 20DIP datasheet.pdf
CONN PATCHBAY FEMALE 1.75" HGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 28QSOP datasheet.pdf
CONVERTER USB TO SPI datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 7PAC 600V 100A datasheet.pdf
IC POE 802.3AT INTERFACE 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM TACH 24VDC datasheet.pdf