Panasonic Electric Works CB1F-T-R-12V
CB1F-T-R-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1F-T-R-12V
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Datasheet Download
CB1F-T-R-12V.pdf
Availability of CB1F-T-R-12V
QUANTITY
CB1F-T-R-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1F-T-R-12V
Internal Part NumberEIS-CB1F-T-R-12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current134mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesResistor, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.6 W
Coil Resistance89.5 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1F-T-R-12V
Related LinksCB1F-T, CB1F-T-R-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1F-T-R-12V Details Description
Related parts for CB1F-T-R-12V
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.5A 79 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
GEAR REDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf