Taiyo Yuden CB2012T2R2MV
CB2012T2R2MV picture photo
Mfg. Part Number
CB2012T2R2MV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 770MA 299 MOHM
Datasheet Download
CB2012T2R2MV.pdf
Availability of CB2012T2R2MV
QUANTITY
CB2012T2R2MV Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2012T2R2MV
Internal Part NumberEIS-CB2012T2R2MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, CB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating770mA
Current - Saturation410mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)299 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.058" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2012T2R2MV
Related LinksCB2012, CB2012T2R2MV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2012T2R2MV Details Description
Related parts for CB2012T2R2MV
IC REG CTRLR PWM CM 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TFBGA datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf