Taiyo Yuden CB2016T220K
CB2016T220K picture photo
Mfg. Part Number
CB2016T220K
Brief Description
FIXED IND 22UH 370MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
CB2016T220K.pdf
Availability of CB2016T220K
QUANTITY
CB2016T220K Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2016T220K
Internal Part NumberEIS-CB2016T220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation165mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2016T220K
Related LinksCB201, CB2016T220K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2016T220K Details Description
Related parts for CB2016T220K
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SOLID STATE OPT MOUSE LENS CLEAR datasheet.pdf
ADHESIVE SEALANT SIL WHITE PASTE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2634-12 datasheet.pdf
RES 191 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf