Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB20210307
CB20210307 picture photo
Mfg. Part Number
CB20210307
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .375
Datasheet Download
CB20210307.pdf
Availability of CB20210307
QUANTITY
CB20210307 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB20210307
Internal Part NumberEIS-CB20210307
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® CB2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits3
Number of Wire Entries3
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB20210307
Related LinksCB202, CB20210307 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB20210307 Details Description
Related parts for CB20210307
THERM NTC 1400OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 22-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 16 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf