Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB20211007EB
CB20211007EB picture photo
Mfg. Part Number
CB20211007EB
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375
Datasheet Download
CB20211007EB.pdf
Availability of CB20211007EB
QUANTITY
CB20211007EB Order Process
Ship out your order
Specifications of CB20211007EB
Internal Part NumberEIS-CB20211007EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB20211007EB
Related LinksCB2021, CB20211007EB Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB20211007EB Details Description
Related parts for CB20211007EB
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 200MHZ 520BGA datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
JACK SCREW MALE 4-40 datasheet.pdf
TOOL F/O CLEANER FOR F2 CTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf