Taiyo Yuden CB2518T331K
CB2518T331K picture photo
Mfg. Part Number
CB2518T331K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 140MA 9.1 OHM
Datasheet Download
CB2518T331K.pdf
Availability of CB2518T331K
QUANTITY
CB2518T331K Order Process
Ship out your order
Specifications of CB2518T331K
Internal Part NumberEIS-CB2518T331K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation40mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB2518T331K
Related LinksCB251, CB2518T331K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
CB2518T331K Details Description
Related parts for CB2518T331K
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 50-250V CHASS datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf