CTS Electronic Components CB3-2C-16M3840
CB3-2C-16M3840 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-2C-16M3840
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-2C-16M3840.pdf
Availability of CB3-2C-16M3840
QUANTITY
CB3-2C-16M3840 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-2C-16M3840
Internal Part NumberEIS-CB3-2C-16M3840
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-2C-16M3840
Related LinksCB3-2C-, CB3-2C-16M3840 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-2C-16M3840 Details Description
Related parts for CB3-2C-16M3840
CAP CER 2200PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.2A 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.17A 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf