CTS Electronic Components CB3-3C-1M5440
CB3-3C-1M5440 picture photo
Mfg. Part Number
CB3-3C-1M5440
Brief Description
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3-3C-1M5440.pdf
Availability of CB3-3C-1M5440
QUANTITY
CB3-3C-1M5440 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3-3C-1M5440
Internal Part NumberEIS-CB3-3C-1M5440
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB3(LV) RoHS Cert
Standard Package1
SeriesCB3
PackagingCut Tape (CT)
TypeXO (Standard)
Frequency1.544MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3-3C-1M5440
Related LinksCB3-3C, CB3-3C-1M5440 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3-3C-1M5440 Details Description
Related parts for CB3-3C-1M5440
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .75"50# GRY 75' datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
END FEED BOX datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC M8 CONN datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf