Stackpole Electronics Inc. CB3JB12R0
CB3JB12R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB12R0
Brief Description
RES 12 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB12R0.pdf
Availability of CB3JB12R0
QUANTITY
CB3JB12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB12R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB12R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB12R0
Related LinksCB3J, CB3JB12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB12R0 Details Description
Related parts for CB3JB12R0
CONN HEADER 8POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# ORN 12" datasheet.pdf
CABLE TIE REL STD WR BLK 4.8" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 4V 50A SMD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf