Stackpole Electronics Inc. CB3JB130R
CB3JB130R picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB130R
Brief Description
RES 130 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB130R.pdf
Availability of CB3JB130R
QUANTITY
CB3JB130R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB130R
Internal Part NumberEIS-CB3JB130R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB130R
Related LinksCB3J, CB3JB130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB130R Details Description
Related parts for CB3JB130R
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 5POS NONSHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf