Stackpole Electronics Inc. CB3JB130R
CB3JB130R picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB130R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB130R.pdf
Availability of CB3JB130R
QUANTITY
CB3JB130R Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB130R
Internal Part NumberEIS-CB3JB130R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB130R
Related LinksCB3J, CB3JB130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB130R Details Description
Related parts for CB3JB130R
IC REG LDO ADJ 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MAC CTRLR 8/16BIT 128-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.27A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf