Stackpole Electronics Inc. CB3JB15R0
CB3JB15R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB15R0
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB15R0.pdf
Availability of CB3JB15R0
QUANTITY
CB3JB15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB15R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB15R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB15R0
Related LinksCB3J, CB3JB15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB15R0 Details Description
Related parts for CB3JB15R0
75 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC INV ADJ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 240V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/SSLX-SM15 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
762MM EURO HDR RA MTG ENDS 5CGRN datasheet.pdf