Stackpole Electronics Inc. CB3JB16R0
CB3JB16R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB16R0
Brief Description
RES 16 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB16R0.pdf
Availability of CB3JB16R0
QUANTITY
CB3JB16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB16R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB16R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB16R0
Related LinksCB3J, CB3JB16R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB16R0 Details Description
Related parts for CB3JB16R0
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN FILTER ASSEMBLY 119MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 24QFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf