Stackpole Electronics Inc. CB3JB1R80
CB3JB1R80 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB1R80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB1R80.pdf
Availability of CB3JB1R80
QUANTITY
CB3JB1R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB1R80
Internal Part NumberEIS-CB3JB1R80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB1R80
Related LinksCB3J, CB3JB1R80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB1R80 Details Description
Related parts for CB3JB1R80
FIXED IND 15UH 15MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf