Stackpole Electronics Inc. CB3JB43R0
CB3JB43R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB3JB43R0
Brief Description
RES 43 OHM 3W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB3JB43R0.pdf
Availability of CB3JB43R0
QUANTITY
CB3JB43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3JB43R0
Internal Part NumberEIS-CB3JB43R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Square x 0.866" L (8.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3JB43R0
Related LinksCB3J, CB3JB43R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB3JB43R0 Details Description
Related parts for CB3JB43R0
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CARD GUIDE NAR 8X0.078" NAT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf