CTS Electronic Components CB3LV-2I-4M0960
CB3LV-2I-4M0960 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-2I-4M0960
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-2I-4M0960.pdf
Availability of CB3LV-2I-4M0960
QUANTITY
CB3LV-2I-4M0960 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-2I-4M0960
Internal Part NumberEIS-CB3LV-2I-4M0960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-2I-4M0960
Related LinksCB3LV-2, CB3LV-2I-4M0960 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-2I-4M0960 Details Description
Related parts for CB3LV-2I-4M0960
IC OPAMP VFB 12MHZ 8SO datasheet.pdf