CTS Electronic Components CB3LV-3C-2M0480
CB3LV-3C-2M0480 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-2M0480
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.048MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-2M0480.pdf
Availability of CB3LV-3C-2M0480
QUANTITY
CB3LV-3C-2M0480 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-2M0480
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-2M0480
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency2.048MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-2M0480
Related LinksCB3LV-3, CB3LV-3C-2M0480 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-2M0480 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-2M0480
SWITCH FORMED LEVER SPDT .1A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
KIT DEV FOR MT9V034 MONO datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
SENS FLA-CONTACT 2,8 datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 11.75"X10.75" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf