CTS Electronic Components CB3LV-3C-37M0560
CB3LV-3C-37M0560 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-37M0560
Brief Description
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-37M0560.pdf
Availability of CB3LV-3C-37M0560
QUANTITY
CB3LV-3C-37M0560 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-37M0560
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-37M0560
TypeXO (Standard)
Frequency37.056MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-37M0560
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-37M0560 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-37M0560 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-37M0560
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
MEMBER MOD PIC16C55X/62X/CE62X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 3W 1.5 OHM datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/1 MASSIV IP20 datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,REC datasheet.pdf
CONN SKT 5-ROW datasheet.pdf
Micropower, Step-Up/Step-Down Switching Regulator; Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf