CTS Electronic Components CB3LV-3C-44M7360
CB3LV-3C-44M7360 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3C-44M7360
Brief Description
OSC XO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3C-44M7360.pdf
Availability of CB3LV-3C-44M7360
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CB3LV-3C-44M7360 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3C-44M7360
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3C-44M7360
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCB3(LV) RoHS Cert
Standard Package1
SeriesCB3LV
PackagingCut Tape (CT)
TypeXO (Standard)
Frequency44.736MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3C-44M7360
Related LinksCB3LV-3C, CB3LV-3C-44M7360 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3C-44M7360 Details Description
Related parts for CB3LV-3C-44M7360
CBL ROUT/CLAMP W/ADH FR 2.72"L datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINIATURE TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.4A 172 MOHM datasheet.pdf