CTS Electronic Components CB3LV-3I-2M1760
CB3LV-3I-2M1760 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-3I-2M1760
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.176MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-3I-2M1760.pdf
Availability of CB3LV-3I-2M1760
QUANTITY
CB3LV-3I-2M1760 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-3I-2M1760
Internal Part NumberEIS-CB3LV-3I-2M1760
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCB3LV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency2.176MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)12mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-3I-2M1760
Related LinksCB3LV-3, CB3LV-3I-2M1760 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-3I-2M1760 Details Description
Related parts for CB3LV-3I-2M1760
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf