CTS Electronic Components CB3LV-6C-40M0000
CB3LV-6C-40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-6C-40M0000
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-6C-40M0000.pdf
Availability of CB3LV-6C-40M0000
QUANTITY
CB3LV-6C-40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-6C-40M0000
Internal Part NumberEIS-CB3LV-6C-40M0000
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-6C-40M0000
Related LinksCB3LV-6C, CB3LV-6C-40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-6C-40M0000 Details Description
Related parts for CB3LV-6C-40M0000
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOODED CONTACT SL-156 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1A TO252 datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 26 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf