CTS Electronic Components CB3LV-7C-37M0560
CB3LV-7C-37M0560 picture photo
Mfg. Part Number
CB3LV-7C-37M0560
Brief Description
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
CB3LV-7C-37M0560.pdf
Availability of CB3LV-7C-37M0560
QUANTITY
CB3LV-7C-37M0560 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB3LV-7C-37M0560
Internal Part NumberEIS-CB3LV-7C-37M0560
TypeXO (Standard)
Frequency37.056MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±32ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB3LV-7C-37M0560
Related LinksCB3LV-7C, CB3LV-7C-37M0560 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
CB3LV-7C-37M0560 Details Description
Related parts for CB3LV-7C-37M0560
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.08MM TRANSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 450 MOHM datasheet.pdf