Stackpole Electronics Inc. CB5JB39R0
CB5JB39R0 picture photo
Mfg. Part Number
CB5JB39R0
Brief Description
RES 39 OHM 5W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB5JB39R0.pdf
Availability of CB5JB39R0
QUANTITY
CB5JB39R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB5JB39R0
Internal Part NumberEIS-CB5JB39R0
Standard Package3,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 0.866" L (9.50mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB5JB39R0
Related LinksCB5J, CB5JB39R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB5JB39R0 Details Description
Related parts for CB5JB39R0
RES 68.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VMFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR datasheet.pdf
UVG 1"X36YD BULK datasheet.pdf