Eaton (formerly Cooper Bussmann) CB61F10A-TR1
CB61F10A-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
CB61F10A-TR1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
CB61F10A-TR1.pdf
Availability of CB61F10A-TR1
QUANTITY
CB61F10A-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB61F10A-TR1
Internal Part NumberEIS-CB61F10A-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCB61F Series, Fast-Acting 125 V Brick Fuses
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesCB61F
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 300A DC
Melting I²t36
ApprovalsCQC, cULus, PSE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB61F10A-TR1
Related LinksCB61F1, CB61F10A-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CB61F10A-TR1 Details Description
Related parts for CB61F10A-TR1
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A ATV datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC CAR RADIO AMP FLEXIWATT25 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 2.5A 25 datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PMU POWER/AUDIO 124-CTBGA datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf