Stackpole Electronics Inc. CB7JB1R50
CB7JB1R50 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB1R50
Brief Description
RES 1.5 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB1R50.pdf
Availability of CB7JB1R50
QUANTITY
CB7JB1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB1R50
Internal Part NumberEIS-CB7JB1R50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB1R50
Related LinksCB7J, CB7JB1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB1R50 Details Description
Related parts for CB7JB1R50
IC MONITOR RESET 2.88V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER ZD/FANOUT 20-SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf