Stackpole Electronics Inc. CB7JB1R50
CB7JB1R50 picture photo
Mfg. Part Number
CB7JB1R50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 7W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB7JB1R50.pdf
Availability of CB7JB1R50
QUANTITY
CB7JB1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB7JB1R50
Internal Part NumberEIS-CB7JB1R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" Square x 1.378" L (9.50mm x 35.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB7JB1R50
Related LinksCB7J, CB7JB1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB7JB1R50 Details Description
Related parts for CB7JB1R50
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 14V 30MA SOT143 datasheet.pdf
IC MUX LP 2-INPUT 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf